fbpx

Centrum Terapii Mozaika

Czym jest konsultacja psychologiczna?

Wystąpienie bardzo stresującego wydarzenia, uzależnienia, czy też infekcje mogą przyczyniać się do powstawania problemów natury psychologicznej. Wystarczy zapoznać się z ogólnodostępnymi statystykami, aby przekonać się, jak wiele osób ma trudności w poradzeniu sobie z rzeczywistością. Zastanawiasz się, czy potrzebujesz pomocy? Jeśli tak być może jest to sygnał, że należy udać się na konsultację psychologiczną.

Konsultacja psychologiczna – jak wygląda?

Konsultacja psychologiczna to jedno lub kilka spotkań, dzięki któremu możliwe jest określenie problemu i opracowanie odpowiedniego planu pomocy dostosowanego do indywidualnych potrzeb. Jak wygląda pierwsza wizyta u specjalisty? Jest to przede wszystkim czas na zebranie wywiadu, dzięki czemu psycholog, czy też psychoterapeuta może opracować odpowiedni plan leczenia. Chociaż może być to trudne, warto pokonać strach lub lęk przed taką wizytą. Dobry specjalista nie ocenia pacjenta po to, aby go wyśmiewać lub upokorzyć. Psychoterapeuta, czy też psycholog wysłuchuje, pomaga określić problem i daje wskazówki, co robić, żeby zmienić swoją codzienność. Zastanawiasz się, czy konsultacja psychologiczna to opcja, z której powinieneś skorzystać? Jeśli takie myśli chodzą Ci po głowie, istnieje duże prawdopodobieństwo, że potrzebujesz pomocy.

Kiedy udać się na konsultację psychologiczną?

Można wymienić kilka sytuacji, w przypadku których konsultacja psychologiczna jest koniecznością. Udaj się do specjalisty, jeśli:

– Czujesz, że Twoje życie straciło sens.

– Od kilku tygodni cierpisz na zmiany nastroju i nie możesz sobie z tym poradzić.

– Wykonywanie codziennych obowiązków sprawia Ci wielką trudność, nie jesteś w stanie pracować.

– Czujesz, że nic Cię już nie cieszy.

– Odczuwasz długotrwały niepokój, lęk.

– Borykasz się z fobią, natręctwami, obsesją.

– Masz problemy ze snem.

Wymienione tutaj powody to tylko kilka przykładów. Powodów do konsultacji psychologicznej może być więcej. Warto pamiętać, że nie należy bagatelizować problemu. Jeśli masz problem natury psychicznej i będziesz go lekceważyć, przyniesie to straty także dla zdrowia fizycznego i relacji z innymi ludźmi. Nie obawiaj się oceniania lub wyśmiania. Dbanie o zdrowie psychiczne jest tak samo ważne, jak dbanie o zdrowie fizyczne.

Konsultacja psychologiczna – jakiego specjalistę wybrać?

Dobry specjalista powinien być otwarty, empatyczny, cierpliwy. Ważna jest także umiejętność słuchania i koncentracji uwagi oraz dobra pamięć. Warto wybrać właśnie takiego specjalistę. Gdzie go znaleźć? Godną polecenia ofertą jest ta dostępna w Warszawie. Dobrą opcją jest na przykład konsultacja psychologiczna Bemowo. Ta dzielnica jest dobrze połączona komunikacyjnie z innymi, a więc dotarcie na spotkanie nie powinno być problemem. Również konsultacja psychologiczna Wola to rozwiązanie godne polecenia. Także ta dzielnica Warszawy oferuje dobrze rozplanowane połączenia komunikacyjne. Sprawdź ofertę specjalistów z Warszawy, a na pewno uda Ci się znaleźć taką, która spełni najważniejsze oczekiwania.