fbpx

Centrum Terapii Mozaika

Czym jest psychoterapia?

Często można usłyszeć, że coraz więcej osób potrzebuje psychoterapii. Trudno się temu dziwić, życie w dzisiejszej rzeczywistości to bowiem duże wyzwanie, a problemy przydarzają się każdemu. Na czym polega psychoterapia? Kiedy warto się na nią zdecydować? Gdzie zgłosić się na psychoterapię? Poniżej znajdziesz odpowiedzi na najważniejsze pytania.

Psychoterapia – na czym polega?

Psychoterapia jest jedną z metod leczenia zaburzeń ludzkiej psychiki. Warto pamiętać, że dbanie o zdrowie psychiczne jest tak samo ważne, jak dbanie o zdrowie fizyczne. Uczęszczanie na leczenie nie jest powodem do wstydu, a nawet można powiedzieć, że jest to powód do dumy. Nie każdy bowiem potrafi przyznać się przed samym sobą, że ma jakiś problem i potrzebuje profesjonalnej pomocy. Dużą zaletą psychoterapii jest to, że dostępne są różne techniki i narzędzia. Plan leczenia jest odpowiednio dostosowany do indywidualnych potrzeb osoby, która chce skorzystać z takiej pomocy. Psychoterapia może odbywać się na zasadzie indywidualnych spotkań pacjenta z terapeutą lub spotkań w większej grupie. Różnorodność oferty sprawia, że każdy może znaleźć najlepszy dla siebie sposób na to, aby spróbować zadbać o swoje zdrowie psychiczne.

Komu jest potrzebna psychoterapia?

Istnieje przynajmniej kilka objawów, których nie należy bagatelizować i w przypadku ich wystąpienia udać się do dobrego specjalisty. Rozważ konsultację z psychoterapeutą, jeśli:

– Doświadczasz trudności w życiu codziennym i czujesz, że nie możesz poradzić sobie samodzielnie.

– Odczuwasz żal po stracie.

– Chorujesz na depresję, doświadczasz obniżonego nastroju.

– Przeżywasz silny stres, przeżywasz jakiś kryzys.

– Ty lub ktoś z Twoich bliskich jest osobą uzależnioną.

– Brakuje Ci sił do życia, czujesz bezradność, masz trudności w relacjach.

– Nie jesteś w stanie zapanować nad chaotycznymi myślami i czujesz, że jesteś już tym zmęczony.

Kiedy warto udać się na konsultację? Zawsze, gdy nie można poradzić sobie z problemami, których doświadcza się na co dzień. Również traumy z dzieciństwa i przeszłości warto przepracować. Pamiętaj, że tłumienie emocji to nic dobrego. Wpływa negatywnie na relacje społeczne, a także na zdrowie psychiczne i fizyczne. Nawet jeśli nie masz pewności, czy psychoterapia jest Ci potrzebna, warto skontaktować się ze specjalistą. Już same myśli na ten temat mogą świadczyć o tym, że potrzebujesz pomocy.

Psychoterapia – gdzie się zapisać?

Wybranie odpowiedniego terapeuty jest bardzo ważne dla efektów psychoterapii. Psychoterapia Bemowo to bardzo dobre rozwiązanie. Dlaczego? Ponieważ to właśnie w stolicy można wybierać spośród wielu dobrych fachowców. Także psychoterapia Wola to opcja, którą warto rozważyć. Dużą zaletą tej dzielnicy jest bowiem naprawdę dobra komunikacja, dzięki czemu sprawne i wygodne dotarcie na spotkanie z psychoterapeutą nie jest problemem. Jaki powinien być dobry psychoterapeuta? Ważna jest świadomość odpowiedzialności. Duże znaczenie ma także umiejętność uważnego słuchania. Psychoterapeuta powinien potrafić stworzyć na spotkaniu taką atmosferę, aby pacjent mógł poczuć się jak najbardziej swobodnie i komfortowo, chociaż w przypadku wielu problemów nie jest to łatwe.