fbpx

Centrum Terapii Mozaika

Konsultacja psychologiczna z punktu widzenia pacjenta i psychologa

 

Pacjent:

– Przychodzę na wizytę z mniej lub bardziej konkretnymi oczekiwaniami, spodziewam się, może nawet zbyt szybko, konkretnego efektu, podejrzewam że mój problem, moje trudności, czy kryzys jest mniej lub bardziej typowym zjawiskiem, gdzieś już analizowanym. Dlatego liczę na efekty, na to że ktoś rzuci światło na moje sprawy, pomoże mi w sposób delikatny licząc się z moja zgodą, a zarazem profesjonalny i pewny swoich przekonań. Czy to jest właściwa postawa ?

Psycholog:

Pacjent:

– Nie chciałbym zaczynać konsultacji od odpowiedzi na jakieś pytania standardowe, które najpewniej zgodnie z dobrą praktyką trzeba odhaczyć w karcie, to tworzy jakiś dystans, a ja chcę szczerze i w życzliwej atmosferze porozmawiać o moim problemie, czy jest to możliwe ?

Psycholog:

Pacjent:

– Potrzebuję nadziei, że podołam w pracy nad sobą wszystkiemu co mnie czeka, że ta droga spojrzenia w siebie w asyście psychologa jest dla mnie szansą, że mogę z nadzieją patrzeć w przyszłość. Czy mogę liczyć na takie optymistyczne podejście ?

Psycholog:

Pacjent:

Czy mogę trwać przy swoim zdaniu, jeśli opis sytuacji czy zdane psychologa jest trudne do przyjęcia lub mylne w mojej ocenie ?

Psycholog:

Pacjent:

-Pewne wskazówki, zalecane postawy, to o czym dowiaduję się od psychologa i co chcę wprowadzić w życie jest dla mnie trudne, wydaje się nieosiągalne, czasem myślę że postęp jest znikomy. Jak mam do tego podejść, jak się nie zniechęcać ?

Psycholog: